Sakramenty Święte
„On wywyższony na krzyżu, w swojej nieskończonej miłości ofiarował za nas samego siebie. Z Jego przebitego boku wypłynęła krew i woda, i tam wzięły początek sakramenty Kościoła, aby wszyscy ludzie pociągnięci do otwartego Serca Zbawiciela, z radością czerpali ze źródeł zbawienia". (Prefacja o Najświętszym Sercu Pana Jezusa)
Sakramenty są skutecznymi znakami łaski, ustanowionymi przez Chrystusa i powierzonymi Kościołowi. Przez te znaki jest nam udzielane życie Boże. Obrzędy widzialne, w których celebruje się sakramenty, oznaczają i urzeczywistniają łaski właściwe każdemu sakramentowi. Przynoszą one owoc w tych, którzy je przyjmują z odpowiednią dyspozycją.
Kościół celebruje sakramenty jako wspólnota kapłańska, której strukturę tworzy kapłaństwo chrzcielne i kapłaństwo urzędowe.
Duch Święty przygotowuje do sakramentów przez słowo Boże i wiarę, która przyjmuje słowo w sercach dobrze do tego usposobionych. Sakramenty umacniają zatem i wyrażają wiarę.
Owoc życia sakramentalnego ma równocześnie charakter osobowy i eklezjalny. Z jednej strony tym owocem dla każdego wiernego jest życie dla Boga w Chrystusie Jezusie, a z drugiej strony - dla Kościoła jest nim wzrost w miłości oraz w jego posłaniu dawania świadectwa. (KKK 1131-1134)
Sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego
- Chrzest – który jest początkiem nowego życia
- Bierzmowanie – które jest umocnieniem chrztu
- Eucharystia – które karmi ucznia Ciałem i Krwią Pańską
Sakramenty uzdrowienia
Chrystus Pan, który odpuszczał grzechy i uzdrawiał, chciał, aby Kościół mocą Ducha Świętego kontynuował uzdrawianie i zbawienie, co dzieje się przede wszystkim przez sakramenty:
- Pokuty
- Namaszczenie chorych
Sakramenty społeczne, czyli w służbie komunii
Dwa sakramenty nazywamy społecznymi ponieważ nastawione są na zbawienie innych ludzi, choć przyczyniają się też do zbawienia osobistego.
- Kapłaństwo
- Małżeństwo